22 Aralık 2010 Çarşamba

Aygaz... Dın... Dın... Dın...

Gün geçtikçe daha bir yavanlaşıyor hayat, sıradanlaşıyor ve çabuk tüketiliyor. Markalar için hep yenilikten ve özgün olmaktan, farklı olmaktan bahsediliyor ama bu genelleme reklam ajanslarını bağlamıyor mudur nedir?

Yaratıcılıktan uzak, sıradan ve düz reklamlarla dolu her yer... Düz yani bildiğin düz, hatta öyle ki çoğu zaman ürünle çok alakasız reklamlar hazırlanıyor. Tek tek kötü örnek verip konuyu dağıtmayacağım ama bu tip reklam ajanslarının kötü huylarından birisi de şarkı sözlerini kendi ürünleri için değiştirmek. 

Hayır bunun için gerekli izni kimden alıyorlar bilmiyorum. Topluma mal olmuş eserleri kafalarına göre değiştirmek de neyin nesidir. Hadi aldınız değiştirdiniz diyelim bari sözlerini filan mantıklı bir şeyler bulun.

Neyse ki böyle bir basitliği tercih etmeyen markalar da var. Misal Aygaz...

Hatırlamayan var mıdır yıllar önce tüp taşıyan kamyonetlerinin Aygaz melodisini. Sonra çok tutulunca diğer gaz dağıtım şirketleri de benzerlerini yapmaya çalışmış hatta Bizimkiler dizisinin Halil Pazarlama'sına bile konu olmuştu.
Şöyle bir hatırlayalım 90'larda tüp kamyonlarında çalan Aygaz jıngle:

 

Aygaz'ın son dönemlerde radyolarda dönen yeni bir reklam müziği var. 90'lardaki tınılara sadık kalınarak üzerine söz eklenmiş. Seslendiren kişinin ismini bilmiyorum ama sevecen bir sesi var. Diğer ismi lazım değil reklam firmalarının reklamları gibi kulak tırmalamıyor. 90'lı yıllarda başta çocuklar olmak üzere pekçok kişinin zihnine kazınan o melodi şimdi 2000'li yılların çocuklarının zihinlerine kazınacak gibi.

Aygaz'ın ayrıca IPhone uygulması da mevcutmuş.  Detaylı bilgiye http://www.aygaz.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Ana fikir: Özgün ve kaliteli bir şeyler yap canımı ye!
Teşekkür: Reklam müziği yeni olduğu için sanırım internette bulamadığım AYGAZ 40sn-darbukasız.mp3 dosyasını bana ulaştıran Kurumsal İletişim Sorumlusu Sayın Asu Ece'ye Teşekkür ederim. Sanırım bu darbukasız diye isimlendirildiğine göre sanırım bunun bir de darbukalı versiyonu var. Hatta farklı versiyonları da... Merak ettim açıkcası.
Tebrik: Reklam müziğini yeniden düzenleyen, buna onay veren teknik ve yönetim ekibini mıncırabilirim ama bir reklam müziği olayı çok fazla abartmak istemiyorum. Eminim çok daha büyük işler başarmışlıkları vardır.
Sitem: Para için pvc doğrama kapı ve pencere sistemlerine aşık olan pvc fetişti sanatçılar! Yapmayın arkadaşım şunu kendinizden soğuttuğunuz yetmiyormuş gibi pvc kapı ve pencelerden de soğutuyorsunuz insanı. Pencereyi tuğlayla örerim, çocuğumu keserim ama artık o pvc markasını sokmam ben bir daha evime. Hem o para için heba ettiğiniz şarklılarla yaşadığım anılarım vardı benim. Kızgınım bunu yapan herkese gördüğüm yerde kapatıyorum artık

1 yorum: